25 Ocak 2009 Pazar

KIRIKKALE’DEN HABERİNİZ VAR MI?

Kırıkkale’nin Keskin ilçesindeki Aşağı Mahmutlar beldesinde yapılan arkeolojik kazılarda yaklaşık 1700 yıllık kaya mezarı bulundu. Kazı sorumlusu arkeolog Mustafa Metin, kazı çalışmalarının, belde halkının Kültür ve Turizm Bakanlığı’na dilekçe vermesi üzerine başladığını söyledi. Burada bulunan kaya mezarı, volkanik bir kayaç olan tüf kayalığa oyularak yapılmış. (19.1.2009, Hürriyet Ankara) 20 Aralık 2008 tarihli Cihan Haber Ajansı haberine göre de, 10 kişilik kazı ekibi yörede 2000 yıllık bir tümülüs buldu. Burası 2007 yılından bu yana sit alanı. Arkeologlar konuyu rapor edip, Ankara Tabiat ve Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na gönderecek. Bu kurulun kararı bekleniyor.

Kırıkkale’nin Keskin ilçesi bir çok tarihi kalıntı barındırmakta. Ceritkale köyü yakınlarındaki kaya kabartmaları ve mağara resimleri; Göçbeyli ve Efendi köylerindeki höyüklerdeki buluntular; buraların, Hititlerin önemli yerleşim merkezlerinden olduğunu gösteriyor. Yine Kırıkköy ile Kaletepe;Sulakyurt ve Delice ilçelerinin değişik yerlerinde Bizans ve daha eski dönemlerden arkeolojik eserlere de rastlanmış.

1991 yılında bir Japon arkeoloji heyeti Kırıkkale-Keskin bölgesinde yürüttükleri yüzey araştırmalarında, bölgede toplam 24 höyük ve 5 düz yerleşim yeri tespit etmişler. Düz yerleşim yerlerinden toplanan çanak-çömlek parçalarının çoğu Roma ve Bizans çağına ait görünüyor. Höyüklerden toplanan çanak-çömlek parçalarının da eski, orta, geç tunç ve demir çağlarına ait olduğu bulunmuş.

Bu yöre milattan önceki dönemlerde Hititlerden başka, Frigler, Etiler, Lidyalılar, Sümerler ve Galatlar idaresi altında bulunmuş.

Kırıkkale ve Keskin’deki tarihi yerler hakkında aşağıdaki linkte güzel fotoğraflar var:
http://www.haber71.net/k%C4%B1r%C4%B1kkale%27deki--tarihi-yerler-3022.html

Bir çok yerde olduğu gibi bu yörede arkeolojik araştırmalarda çok gelişme görülmezken tarihi eser kaçakçıları yine var güçleriyle sahnede. 23 Aralık 2008 tarihli Cihan Haber Ajansı haberine göre, Kırıkkale'de jandarma, tarihi eser kaçakçılarını suçüstü yakaladı ve Helenistik döneme ait yüzük, bilezik, kolye, sürahi, testi gibi kral özel eşyalarından oluşan 25 parça eser ele geçirildi. Yakalanan H.D.A. ve F.M. de adli mercilere sevk edildiler.

Hiç yorum yok: